Atrakcje turystyczne

Ratusz

Obecny jest trzecim noworudzkim ratuszem. Zbudowany został w 1884 roku w stylu biedermeier. W okresie 1892-1894 powiększono go poprzez podniesienie dachu oraz ozdobiono (portal, wykusze i okienne szczyty). W północno - zachodnim narożniku budynku postawiona została fontanna z barokową figurą Św. Floriana (1756 r.).
Ratusz, jeden z najładniejszych w Polsce, jest monumentalną i reprezentacyjną budowlą. Niegdyś wokół niego budowano kramy kupieckie oraz sukiennice. Ciekawostką są znajdujące się w Ratuszu gablotki z odciskiem jaszczurki paleozoicznej (Dateosaurus macrourus), żyjącej niegdyś na tutejszym terenie.
W ratuszu mieści się Urząd Miejski w Nowej Rudzie, oraz siedziba organizacji pozarządowych. Obiekt ten posiada ciekawą, zabytkową architekturę, co potwierdza wpisanie go do rejestru zabytków.

Pomnik świętego Jana Chrzciciela

Będąc w rynku trudno nie zauważyć odrestaurowanej fontanny wraz z pomnikiem św. Jana Chrzciciela, usytuowanej obok siedziby władz Nowej Rudy.
Pomnik z brązu, wykonany w 1909 r., przedstawia scenę chrztu Chrystusa przez św. Jana Chrzciciela. Okalająca pomnik fontanna została wykuta ze strzelińskiego granitu. Pomnik usytuowany jest w Nowej Rudzie przed frontem ratusza.

Zamek Stillfriedów

Zamek Stillfriedów stanowi ważny punkt na mapie zabytków kulturowych Nowej Rudy, pomimo faktu, że właściciel nie udostępnia obiektu turystom.
Zamek Stillfriedów to dawna rezydencja baronów von Stillfried – był kilkukrotnie przebudowywany, w tym gruntownie w latach 1700-1730.
W 1731 roku rozebrano zamkową wieżę i ponownie prowadzono przebudowę obiektu. Ostatnia wielka przebudowa miała miejsce w 1796 roku. Wyburzono wówczas przedzamcze, a do budynku zamkowego dobudowano dwukondygnacyjną salę reprezentacyjną z ozdobną fasadą oraz rozbudowano skrzydło północne.
Okazały czteroskrzydłowy budynek z wewnętrznym dziedzińcem i pięcioosiowym portykiem zwieńczonym balustradą wznosi się na krawędzi skarpy tzw. górnego miasta i od strony południowo - zachodniej zamyka, wraz z dawnym placem przedzamcza, noworudzki rynek. Zamek jest własnością prywatną.

Kościół św. Mikołaja (ul. Kościelna)

Kościół parafialny zbudowany w latach 1885-1890 jest przykładem sakralnego neogotyku jako jednego z piękniejszych na Dolnym Śląsku. Przed kościołem znajduje się drewniany krzyż, który ocalał z pożaru w 1884r.

Domy tkaczy (ul. Nadrzeczna)

Znajdują się przy ul. Nadrzecznej, przykrywając swymi sklepionymi podcieniami obecny ciąg pieszy. Datowane na przełom XVII i XVIII wieku. Pierwotnie drewniane, przebudowane z końcem XIX wieku, nadają miastu niekłamanego uroku.

Góra świętej Anny

Góra św. Anny uważana jest za jeden z lepszych punktów widokowych. Wartość punktu widokowego na Górze Świętej Anny doceniano już w II poł. XIX wieku. Zgodnie z przekazami w 1882 r. wzniesiono tutaj pawilon, a przy nim drewnianą platformę o wysokości 5 metrów, z której można było podziwiać rozciągające się stąd panoramy. W 1906 r. pomost ten z konieczności pomniejszono, jednak wtedy też pojawił się pomysł budowy murowanej wieży widokowej. Staraniem Carla Ferche, ówczesnego przewodniczącego noworudzkiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego, wieżę zbudowano i oddano do użytku w 1911r. Wysokość wieży wynosi 14 m. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja, która posłuży do wykonania niezbędnych prac remontowych i rewitalizacyjnych oraz przyczyni się do przywrócenia widokowego charakteru temu obiektowi. Do tego czasu punkt można podziwiać wyłącznie z zewnątrz. Jeszcze do niedawna można było skorzystać z oferty schroniska. Obecnie jest one w posiadaniu prywatnego inwestora. Na górze św. Anny znajduje się kaplica św. Anny, w której znajduje się drewniana figurka św. Anny Samotrzeciej z 1495r. W okresie letnim kaplica jest miejscem ożywionego kultu religijnego. Góra św. Anny zbudowana jest głównie z czerwonego piaskowca, który był niegdyś wydobywany w kamieniołomach usytuowanych na zboczach góry stąd też dawna jej nazwa - Czerwony Wierch. Do dziś na terenie miasta znajdują się liczne ślady popularności czerwonego kamienia jako materiału budowlanego. Z niego właśnie powstały całe budynki, fundamenty, zdobnicze detale architektoniczne czy też mury oporowe. Możliwe jest wytyczenie szlaku czerwonego piaskowca po Nowej Rudzie, który to mógłby stanowić kolejny produkt turystyczny kojarzony wyłącznie z tym miejscem.

Góra Wszystkich Świętych

Jest to najwyższe wzniesienie w granicach miasta Nowa Ruda. Szczyt wznosi się na wysokość 648 m n.p.m. O atrakcyjności turystycznej wzniesienia decyduje obecność na szczycie Góry Wszystkich Świętych kamiennej wieży widokowej zwieńczonej galeryjką, z której podziwiać można piękne panoramy Sudetów Wschodnich i Środkowych. Nieco niżej, w odległości około 400 m, znajduje się bardzo dobrze utrzymane Sanktuarium p.w. Matki Boskiej Bolesnej z ołtarzem polowym.

Podziemna Trasa Turystyczna "Kopalnia Węgla"

Podziemna Trasa Turystyczna "Kopalnia Węgla", oferuje tak zwany edukacyjny program zwiedzania kopalni węgla. Zawiera on następujące elementy: niekonwencjonalne zwiedzanie muzeum, przygoda w kopalni, strachy na lachy, przejazd pociągiem górniczym w sztolni LECH, lekcję geologii, dodatkowe atrakcje w postaci strzelania z łuku, wybijania monet, skoków na EURO – BUNGEE , skoków na Wesołej Górce, jazdy konnej i przejazdu bryczką).
Pełna oferta dostępna jest na stronie internetowej Muzeum Górnictwa pod poniższym adresem:
Oferta - Muzeum Górnictwa

Regionalne Centrum Turystyki Aktywnej

 
Regionalne Centrum Turystyki Aktywnej (RCTA) to świetnie zorganizowane, kompletne zaplecze treningowe, idealne do organizacji zawodów, zgrupowań i obozów dla sportowców różnych dyscyplin z kraju i zagranicy. To nowoczesna baza turystyczna dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych. To miejsce zapewniające maksymalną wygodę poprzez skumulowanie zespołu obiektów w jednym miejscu. Dzięki rozbudowanemu zapleczu noclegowemu i gastronomicznemu obiekt jest w stanie przyjąć jednocześnie 260 osób, oferując im pełny komfort i możliwości korzystania ze wszystkich obiektów sportowych, a jednocześnie bogate zaplecze odnowy biologicznej. RCTA posiada pełnowymiarowy basen sportowy na 25 metrów długości i 8 torów z homologacją wydaną przez Polski Związek Pływacki umożliwiającą organizację wszelkiego rodzaju zawodów pływackich. Dodatkowo w obiekcie jest basen rekreacyjny na 20 metrów, z 4 torami do nauki pływania. Atrakcją są również: 60 metrowa zjeżdżalnia, bicze wodne, gejzery, masaże wodne, sauna sucha i parowa oraz bar słoneczny. W skład obiektu wchodzą hala widowiskowo-sportowa o wymiarach 50 na 23,5 m. oraz hala treningowa przeznaczona do treningów i wykorzystywana pomocniczo w czasie imprez sportowych. Ostatnią zdobyczą i powodem do dumy jest w pełni zmodernizowane, odpowiadające europejskim standardom, pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią, trybunami, oświetleniem i bieżnią tartanową. Zaplecze sportowe obiektu wzbogaciło się także o skocznie do skoku w dal i wzwyż, stanowiska do pchnięcia kulą, boiska do piłki plażowej oraz boiska wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem (do tenisa, piłki ręcznej, siatkowej i koszykówki).

 

Ścianka wspinaczkowa Szyb Nowy I

Najwyższa ścianka wspinaczkowa (58,80m) w Polsce. Będący symbolem miasta i regionu Szyb Nowy I, znajdujący się w dzielnicy Słupiec od października 2014 roku uzyskał nową turystyczno - rekreacyjną funkcję. Efekt finalny to 2 ścianki (zewnętrzna i wewnętrzna) wraz z zagospodarowaniem terenu (ciągi piesze, miejsca postojowe). Całość przystosowana dla osób niepełnosprawnych. 

Możliwość uprawiania turystyki rowerowej

 
W Nowej Rudzie dużą popularnością cieszy się kolarstwo szosowe oraz górskie (MTB). Przez miasto przebiegają trasy rowerowe obejmujące swoim zasięgiem miasta i wsie Gór Sowich. Istnieje koncepcja ich połączenia z trasami przebiegającymi przez gminy po polskiej oraz czeskiej stronie Euroregionu Glacensis.
 

Możliwość uprawiania jazdy konnej

 
Prywatny przedsiębiorca na Górze Świętej Anny oferuje turystom naukę jazdy w stylu west, hipoterapię, przejażdżki bryczką, kuligi z ogniskiem, organizację festynów oraz imprez okolicznościowych. Ośrodek jest filią PTTK i stanowi bazę konną zlokalizowaną na trasie Sudeckiego Szlaku Konnego, którym najbardziej zaawansowani mają możliwość przejechać konno. Ośrodek jazdy konnej oferuje wypoczynek i rekreację od lonżowania poprzez jazdę grupową w parkurze, na rajdach konnych górskich kończąc. Dla dzieci proponuje jazdę na kucach. Dodatkową atrakcją jest niewielkie ZOO oraz możliwość lokalnych jazd bryczkami po okolicach.
 

Nartostrady

„Bester-Ski” w Górach Sowich – 300 m długości, nachylenie stoku 14 stopni, wyciąg oświetlony. „Sokół” w Górach Sowich – lokalizacja: Sokolec k. Ośrodka turystycznego „Orzeł”, 600 m długości, nachylenie stoku 20-40 stopni. „Sokół” w Górach Sowich – lokalizacja: Sokolec k. Ośrodka turystycznego „Orzeł”, 500 m długości, nachylenie stoku 20-30 stopni.
 
 

Park Krajobrazowy Gór Sowich

 
Utworzony w 1991 r. Park obejmuje środkową część Gór Sowich z główną kulminacją – Wielką Sową (1015 m n.p.m.). Największą atrakcją turystyczną jest murowana wieża widokowa na Wielkiej Sowie, z której roztacza się niezwykła panorama większości pasm górskich Sudetów.
 

Rezerwat Przyrody „Szczeliniec Wielki”

Rezerwat krajobrazowy na obszarze 50 ha obejmujący całą wierzchowinę najwyższego szczytu Gór Stołowych – Szczelińca Wielkiego (919 m n.p.m.). Rezerwat stanowią ogromne labirynty skalne złożone ze skałek stojących na kilku poziomach o różnorodnych, osobliwych kształtach. Pomiędzy skałami ciągną się głębokie, rozgałęzione szczeliny. Na krawędziach masywu dwa punkty (tarasy) widokowe.
 

Bazylika p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach

Fasada budowli utrzymana jest w stylu późnego renesansu, wyposażenie wnętrza – barokowe. Na szczególną uwagę zasługują ołtarz główny oraz ambona. Bazylika od wielu stuleci jest miejscem pielgrzymek wiernych z całego świata.
 

Zalew Radkowski

Malowniczo położony Zalew Radkowski pełni funkcje rekreacyjne (kajaki, rowery wodne, basen otwarty). Jest bazą wyjściową dla szlaków turystycznych prowadzących do Parku Narodowego Gór Stołowych.
 

Centrum Muzealno-Turystyczne „Olbrzym” – kompleks „Włodarz”

Unikalny ośrodek muzealny prezentuje dawny, historyczny sprzęt i pojazdy techniki wojennej z profesjonalną obsługą przewodnicką. Dla amatorów sportów ekstremalnych organizowane są wyprawy penetrujące niezbadane wyrobiska podziemne: chodnikowe i komorowe, w czterech rozległych sztolniach w podziemiach góry „Włodarz” (811 m n.p.m.) w Górach Sowich.
 

Pogranicze polsko-czeskie

Położenie Nowej Rudy w pobliżu granicy z Republiką Czeską sprawia, iż turyści odwiedzający miasto mają okazję poznać również atrakcyjne miejsca w pobliskich miastach czeskich. Na uwagę zasługują Broumov (miasto partnerskie Nowej Rudy) oraz Skalne Miasto w Adrspachu (Sudety Czeskie).
 
 

Powrót


Kontakt

Godziny otwarcia

 •   od  grudnia do czerwca
  - pn. -pt. w godz. 8:00 - 16:00

 • od lipca do sierpnia
  - pn. - pt. w godz. 8:00 - 16:00
  - sob., niedz. 9:00 -14:00

  * od września do listopada
  - pn. - pt. w godz. 8:00-16:00
  - sb. 9:00-14:00

   

  Nowa Ruda 57-400, ul. Rynek 2
  Telefon: +48 74 872 03 08
  Fax: +48 74 872 22 68
  Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Projekt pn. Poprawa atrakcyjności kulturalnej i turystycznej noworudzkiego rynku poprzez organizację imprez masowych, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013